Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

CHARAKTERYSTYCZNE BADANIA I METODY BADAWCZE LEWINA

Powszechnie uznawanym kryterium „dobrej” teorii jest jej owocność w inspirowaniu badań. Pod tym względem teoria Lewina jest istotnie bardzo „dobrą” teorią. Niewiele innych teorii osobowości dostarczyło bodźca do podejmowania tylu eksperymentów. Sam Lewin, aczkolwiek znany jako wspaniały teoretyk, był zawsze uczonym praktykiem. Odegrał on czołową rolę w opracowaniu testów empirycznych wielu swych podstawowych hipotez, a swój wielki entuzjazm dla badań przekazał licznym pokoleniom studentów w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. Seria artykułów w „Psychologische Forschung”, opublikowana w latach 1926-1930, stanowi jeden z najwybitniejszych zbiorów badań empirycznych w literaturze psychologicznej (De Rivera, 1976).

Ponadto idee Lewina oraz jego niezwykły talent do obmyślania prostych, a zarazem przekonywających doświadczeń, mających na celu zademonstrowanie jego koncepcji teoretycznych, spełniły rolę katalizatorów w odniesieniu do wielu psychologów, którzy nigdy nie byli z nimi osobiście związani. Nie jest możliwe ocenienie liczby badań, które noszą znamię wpływu Lewina. Z pewnością „ich imię jest legion”. Niezależnie od tego, jakie będą losy teorii Lewina w nadchodzących latach, ogół zainspirowanych przez nią badań eksperymentalnych stanowi jej trwały wkład, wzbogacający naszą wiedzą o osobowości.

Badania eksperymentalne Lewina i jego licznych współpracowników miały zawsze nastawienie teoretyczne, to jest podejmowano je w celu zweryfikowania twierdzeń wynikających z teorii pola: nigdy nie przeprowadzano ich tylko w celu zbierania faktów. Konkretny fakt tylko wtedy miał wartość dla Lewina, gdy rzucał światło na słuszność jakiejś ogólnej zasady czy prawa.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.