Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

Dziedzina fenomenologii i egzystencjalizmu – kontynuacja

Na początku lat dwudziestych Binswanger stał się jednym z pierwszych rzeczników zastosowania fenomenologii w psychiatrii. Dziesięć lat później został egzystencjalnym analitykiem. Binswanger określa analizę egzystencjalną jako fenomenologiczną analizę aktualnej egzystencji człowieka. Jej celem jest odtworzenie wewnętrznego świata doświadczenia. System Binswangera wyjaśniony jest w jego głównej pracy Grundformen und Erkenntnis menschlichen Daseins (1943, wyd. poprawione 1953 – Podstawowe formy i poznanie ludzkich egzystencji), nie przetłumaczonej dotychczas na język angielski. Osoby czytające po angielsku znajdą źródłowe informacje w trzech rozdziałach Binswangera, zamieszczonych w książce Existence (wydanej przez Maya, Angela i Ellenbergera) oraz w wyborze jego prac zatytułowanym Being-in-the-world: selected papers of Ludwig Binswanger (1963 – Bycie -w- świecie: wybór pism Ludwiga Binswangera). Ta ostatnia książka zawiera długi, krytyczny wstęp wydawcy i tłumacza Jacoba Needlemana (1963).

Binswanger pozostawał przede wszystkim pod wpływem Heideggera, jednakże poglądy jego zawierają także idee zapożyczone od Martina Bubera (1958).

Medard Boss urodził się 4 października 1903 roku w St. Gallen w Szwajcarii. Kiedy miał 2 lata, jego rodzice przenieśli się do Zurychu, gdzie od tej pory Boss stale mieszkał. Na początku próbował bez powodzenia zostać artystą, a następnie zdecydował się na studia medyczne. Stopień doktora medycyny uzyskał w 1928 roku na uniwersytecie w Zurychu. Przed uzyskaniem doktoratu studiował w Paryżu i Wiedniu i poddał się psychoanalizie u Zygmunta Freuda. Od 1928 do 1932 roku był asystentem Eugena Bleulera, słynnego dyrektora Szpitala Psychiatrycznego Burgholzli w Zurychu. Następnie przez dwa lata Boss przechodził dalszy trening psychoanalityczny w Londynie i w Niemczech u takich sławnych psychoanalityków, jak Ernest Jones, Karen Horney, Otto Fenichel, Hanns Sachs i Wilhelm Reich. W czasie pobytu w Niemczech pracował także z Kurtem Goldsteinem. Po tym znakomitym przeszkoleniu, w wieku 32 lat, Boss zajął się prywatną praktyką psychoanalityczną. Mniej więcej w tym samym czasie on i kilku innych psychoterapeutów rozpoczęli serię comiesięcznych spotkań w domu Carla Junga.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.