Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

Eksperymenty przeprowadzone przez psychologów ze szkoły wiedeńskiej

Dziecko w wieku poniemowlęcym posiada dużą zdolność przyswajania sobie różnych ruchów, stereotypów ruchowych, m.in. drobnych ruchów narządów artykulacyjnych mowy. Jakkolwiek wymowa u dużej części dzieci wykazuje jeszcze pewne usterki, to jednak w zależności od otoczenia, w którym dziecka przebywa, zdolne jest ono w tym okresie przyswoić sobie podstawy fonetyczne każdego języka.

Chociaż dziecko 2- i 3-letnie nie potrafi jeszcze lokalizować swoich wspomnień w czasie, to jednak zapamiętuje doskonale i potrafi przechowywać w pamięci przez długie miesiące, a nawet nieraz lata, zarówno przykre, jak i przyjemne przeżycia: stanowi to jeden z poważnych czynników kształtowania się jego postawy uczuciowej. Wiele ujawnionych później urazów i konfliktów emocjonalnych ma swoje początki właśnie w tym okresie rozwojowym.

Dane z rozmaitych dzienników obserwacji pozwalają stwierdzić, że dzieci już z początkiem 2 r.ż. rozpoznają po upływie 2-3 tygodni znane osoby lub też przedmioty i zabawki, którymi się często posługują. Okres ten: wydłuża się pod koniec 2 r.ż. do przerwy dwumiesięcznej, zaś trzylatek potrafi po kilku miesiącach rozpoznać znajomych ludzi, a nawet pamięta po tak długiej stosunkowo-przerwie ich imiona,, jak również miejsce i okoliczności niektórych zdarzeń.

Klasyczne eksperymenty, przeprowadzone przez psychologów ze szkoły wiedeńskiej (Ch. Biihler, 1933), ukazują, jak wraz z wiekiem wzrasta pojemność pamięci dziecka oraz okres latencji (utajenia) reakcji rozpoznawczej. W tabeli 18 przedstawiono wyniki prób z dziećmi w wieku poniemowlęcym. Zadaniem dziecka było szukanie ukrytego przedmiotu po przerwie wypełnionej innymi czynnościami.

Tak widzimy, zwiększenie się trwałości pamięci dziecka poprzedza wzrost jej pojemności. Szczególnie wydatny postęp w rozwoju pamięci obserwuje się w 3 roku życia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.