Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

Funkcje psychologiczne – ciąg dalszy

Myślenie i uczucie określane są jako funkcje racjonalne, ponieważ posługują się rozumowaniem, ocenianiem, abstrahowaniem i generalizowaniem. Umożliwiają one człowiekowi doszukanie się pewnego porządku i ładu we wszechświecie. Doznanie i intuicja uważane są za funkcje irracjonalne, albowiem opierają się na percepcji tego, co konkretne, jednostkowe i akcydentalne.

W efekcie zmian archetypu matki i archetypu kobiety (animy) ego staje przed zadaniem integracji polegającym na tym, by mężczyzna odnalazł kobietę, która podobna jest do imago matki i zarazem spełnia potrzeby, jakie narzuca mu jego anima. Jeśli wybierze on kobietę, która różni się od jednego lub obu tych nieświadomych wzorów, naraża się na poważne problemy, ponieważ jego świadome pozytywne uczucia wobec niej będą zakłócone przez nieświadome uczucia negatywne. W efekcie będzie czuł się rozczarowany i zacznie oskarżać ją o różne wymyślone wady i błędy, nie uświadamiając sobie rzeczywistej przyczyny swego niezadowolenia. Jeśli natomiast funkcja transcendentna nie będzie zakłócona, doprowadzi do scalenia wszystkich tych sprzecznych impulsów i mężczyźnie uda się wybrać partnerkę, z którą będzie szczęśliwy.

W podejmowaniu wszystkich ważnych życiowo decyzji, jeśli mają być one trafne, muszą być uwzględniane zarówno czynniki świadome, jak i nieświadome. Jung twierdzi, że nieprzystosowanie i niemożność bycia szczęśliwym są w dużym stopniu spowodowane przez jednostronny rozwój osobowości, który pomija ważne nieświadome aspekty ludzkiej natury. Te pominięte aspekty powodują zaburzenia osobowości i irracjonalne zachowanie.

Osobowość w ujęciu Junga jest strukturą niezwykle skomplikowaną. Nie tylko zawiera wiele różnych składników – na przykład liczba potencjalnych archetypów i kompleksów jest ogromna – lecz także interakcje między poszczególnymi składnikami osobowości są zawiłe i skomplikowane. Nikt inny nie przedstawił równie bogatej i złożonej teorii struktury osobowości.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.