Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

MASTURBACJA A MUSIC MEDICA CZ. III

Muzyka to od wieków znany środek leczniczy. Mimo to wciąż zbyt mało uwagi poświęca się jej znaczeniu i wartości w życiu codziennym. Odpowiednio dobrana – koi i uspokaja. Ma niebagatelny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Stanowi szczególną formę psychoterapii. Wspomaga między innymi leczenie jąkania i niesprawności ruchowej. Jest również użyteczna w wygaszaniu niepożądanych zachowań u upośledzonych umysłowo. Potwierdzają to wyniki badań nad łagodzeniem objawów ipsa- cji u 12-13-letnich chłopców z zespołem Downa.

Podczas badań stwierdzono zmniejszenie częstotliwości występowania i skrócenie czasu trwania masturbacji w okresie stosowania seansów akus- tyczno-wibracyjnych oraz po ich zakończeniu. Na osiągnięcie poprawy zachowania chłopców wpłynęła niewątpliwie terapia muzyką, wykorzystująca metodę prof. Y. Schiftana. Zastosowanie aparatu Musica Medica wzmocniło oddziaływanie muzyki i w efekcie zwiększyło jej skuteczność.

Zainteresowanie seansami było duże. Uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Zdarzało się, iż w skupieniu słuchali utworów i odbierali wibracje muzyczne nawet przez 40 minut. W trakcie ich trwania wyraźnie się rozluźniali i zyskiwali dobre samopoczucie. Ponieważ na efektywność pracy dzieci na zajęciach szkolnych ma wpływ to wszystko, co je poprzedza, dlatego przyjemne doświadczenia z terapii i odprężenie pozytywnie nastawiały i przygotowywały uczniów do wysiłku, a także sprzyjały aktywności. Z realizacji eksperymentu można wyciągnąć następujące wnioski:

– Metoda akustyczno-wibracyjna pomaga w łagodzeniu objawów ipsacji u upośledzonych w stopniu umiarkowanym. Masturbacja najrzadziej pojawiała się lub wcale nie występowała w dniach stosowania seansów.

– Musica Medica to środek skutecznie motywujący do poprawnego zachowania i aktywności na zajęciach dydaktycznych, nagroda w formie udziału w seansie akustyczno-wibracyjnym jest oczekiwana i akceptowana.

– Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej muzyki. Źle dobrana może pobudzać i wywoływać ipsację. (…)

Terapia muzyką z wykorzystaniem jej drgań jest bardzo potrzebna dzieciom specjalnej troski, szczególnie gdy chodzi o pobudzenie do samorozwoju, rozbudzanie zainteresowań, spontanicznych dążeń do porozumiewania się, działania i poznawania czy wreszcie wygaszanie (łagodzenie) niepożądanych zachowań.

Metoda akustyczno-wibracyjna może służyć zarówno w terapii osób z nadpobudliwością, agresywnych, jak i zahamowanych, z natręctwami, np. masturbacji czy stereotypii. (…) Terapia zmniejszająca częstotliwość i długość trwania niepożądanych zachowań, w tym przypadku – masturbacji, może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o poprawę przystosowania społecznego głębiej upośledzonych umysłowo.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.