Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

Murray i jego praca – ciąg dalszy

Placówce tej powierzono trudne zadanie, polegające na selekcji kandydatów do skomplikowanych, tajnych i niebezpiecznych przedsięwzięć. Działalność tej grupy została przedstawiona w pracy Assessment of men (1948 – Ocena mężczyzn). Za swą pracę w wojsku Murray został w 1946 roku odznaczony orderem Legion of Merit (Legia Zasługi).

W 1947 roku powrócił do Harvardu, podejmując pracę w niepełnym wymiarze godzin jako wykładowca psychologii klinicznej na nowo utworzonym Wydziale Stosunków Społecznych (Department of Social Relation), a w 1950 roku został mianowany profesorem psychologii klinicznej. W 1949 roku na Uniwersytecie Harvarda Murray założył Psychological Clinic Annex (Dodatek Psychologicz- no-Kliniczny), gdzie-wraz z kilkoma współpracownikami i studentami przygotowującymi się do uzyskania doktoratu – prowadził badania nad osobowością, między innymi opracował 88 wyczerpujących historii przypadków. W 1962 roku Murrayowi przyznano tytuł profesora emerytowanego. Otrzymał też Nagrodę za Wybitny Wkład Naukowy (Distingushed Scientific Contribution Award) Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, a także Nagrodę Złotego Medalu (Gold Medal Award) Amerykańskiej Fundancji Psychologicznej za osiągnięcia całego swego życia w dziedzinie psychologii.

Poza rewidowaniem i rozwijaniem swych poglądów teoretycznych Murray zwrócił uwagę na niektóre z ogólniejszych problemów współczesnego życia, takie jak wyeliminowanie wojen i tworzenie państwa ogólnoświatowego (Murray, 1960a, 1961, 1962b). Murray jest gorącym zwolennikiem twórczej wyobraźni, kierowanej przez rozum, jako siły zdolnej rozwiązać każdy problem trapiący ludzi. Krytykuje ostro psychologię za szerzenie negatywnego obrazu ludzi i za jej „złośliwy narcyzm”. Murray opowiada się zdecydowanie za humanistyczną, optymistyczną psychologią.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.