Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

Seksualizm u nastolatków

Badania ankietowe przeprowadzone nad młodzieżą warszawską w latach 1958 i 1959 przez pracowników Katedr Psychologii i Pedagogiki UW80 wskazują, że u dziewcząt zaznacza się wyraźnie wzrost zainteresowań seksualnych od 13 r.ż., nasila się w 14 i 15 roku, po czym znowu opada.

U chłopców widoczne nasilenie zainteresowań seksualnych przypada na 14 i 15 r.ż. Należy przy tym nadmienić, że u obu płci różnice indywidualne pod tym względem są bardzo duże. Około 15% dziewcząt stwierdziło pojawienie się zainteresowań seksualnych między 9 a 12 r.ż. Wśród badanych chłopców 20% stwierdziło wystąpienie zainteresowań tego’typu między 7 a 13 rokiem, zaś 9% między 16 a 18 r.ż. Z tego wynika, że budzenie się zainteresowań seksualnych nie koncentruje się w ściśle określonych granicach wieku i – jak widzimy – zdarza się zarówno w 7, jak i 19 r.ż. Rozwój zainteresowań seksualnych zależy nie tylko od funkcji hormonalnych organizmu, ale także od bodźców dostarczanych przez otoczenie, np. obserwacja życia dorosłych, wpływ nieco starszych koleżanek i kolegów, filmy niedozwolone, ilustracje i obrazki, lektura podniecająca, niewłaściwe, podsycające zaciekawienie postępowanie rodziców i wychowawców.

Wraz z dojrzewaniem płciowym budzą się nie tylko żywe zainteresowania tą dziedziną życia, ale występują pierwsze próby zaspokajania popędu płciowego, zwłaszcza u chłopców. Najczęstszą ich formą jest samogwałt (onanizm, masturbacja), który wśród starszych dorastających chłopców jest prawie powszechny (ok. 90°/o), u dziewcząt – znacznie rzadszy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.