Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

Sheldon i komponenty wtórne – ciąg dalszy

W późniejszej publikacji Sheldon wyraża pogląd, że jest to po prostu miara „atrakcyjności estetycznej”, a starając się odpowiedzieć na pytanie: „atrakcyjność dla kogo?”, pisze:

Wysoki komponent t to budowa ciała atrakcyjna dla każdej osoby o przeciętnej percepcji estetycznej, czyli o przeciętnej zdolności oceny piękna kształtów i proporcji. Poza tym prostym stwierdzeniem obiektywizacja definicji komponentu t jest trudna, zapewne z tego samego powodu, dla którego trudno jest zdefiniować przestępczość. W ostatecznej analizie to ty właśnie jesteś tym, dla kogo przestępczość musi być działalnością odstręczającą […] i dla kogo wysokie t musi być atrakcyjne (1949, s. 22).

Sheldon wywodzi, że komponent t jest oceną „estetycznego sukcesu tego szczególnego biologicznego eksperymentu, którym jest sam osobnik” (1949, s. 21), i dochodzi do wniosku, że tego rodzaju ocen nie może unikać społeczeństwo, które chce przetrwać, ani nauka społeczna, która pragnie zajmować się najważniejszymi problemami społecznymi.

Istnieje ważne rozróżnienie między pierwotnym a wtórnym komponentem t, które odpowiada wspomnianemu wcześniej rozróżnieniu między pierwotną a wtórną gynandromorfią. Pierwotny komponent t określa się jedynie na podstawie standardowej fotografii, podczas gdy o komponencie wtórnym wnioskuje się na podstawie bliskiego i bezpośredniego kontaktu z daną jednostką. Autor (Sheldon, 1954) zamieszcza ilustracje przedstawiające typy somatyczne, które zostały ocenione jako należące do kategorii od 1 do 6, zarówno pod względem komponentu t, jak i gynandromorfii. Nie zaobserwowano budowy ciała zasługującej na najwyższą ocenę pod względem którejś z tych zmiennych.

Nie przedstawiliśmy tu wszystkich komponentów wtórnych, lecz te, które opisaliśmy, są najważniejsze. Wystarczą one, aby zorientować czytelnika, w jaki sposób Sheldon potrafi uzupełnić i wzbogacić opis budowy ciała, jaki zapewniają komponenty podstawowe.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.