Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

STAN BŁOGOSŁAWIONY – BĘDZIEMY MIELI DZIECKO! CZ. II

Skoro tak jest, to jakże ogromne są nasze możliwości, jeśli chodzi o wychowywanie dzieci! Nie możemy, oczywiście, przekazywać im w szóstym tygodniu od poczęcia zasad dobrego postępowania, podobnie jak nierozsądna byłaby chęć przekazywania im jakiejkolwiek innej wiedzy. Embriony w żadnym przypadku nie mają zdolności rozumienia mowy. To jednak, co mają, a więc zdolność odczuwania, w zupełności wystarcza do podjęcia właściwych dla tego okresu działań pedagogicznych. Oczywiście, jak w każdej dziedzinie pedagogiki, niezbędny jest także i w tym przypadku dobór odpowiednich środków. Płód odczuwa dźwięki, drgania oraz związane z nimi emocje, a więc – całą zawartość muzyki.

Za jej pomocą jesteśmy w stanie kształtować w zasadzie wszystko, co w tym okresie może być ukształtowane, a więc: ruchy, ich koordynację, psychikę, a niejednokrotnie także zainteresowania i predyspozycje. Wiadomo na przykład, że dzieci muzykalnych rodziców także przejawiają zdolności w tej dziedzinie, czego wymownym przykładem może być chociażby talent samego Mozarta. To, czego możemy nauczyć dzieci za pomocą Musica Medica, to również wyczucie struktury czasu, której noworodki w pierwszych tygodniach życia jeszcze nie rozpoznają, lecz muszą ją sobie dopiero wypracować. Do czasu ustalenia sobie stałych pór spania, budzenia się i jedzenia są zwykle niespokojne, co daje się porządnie we znaki ich rodzicom. Owemu, wynikającemu ze znalezienia się w obcym środowisku, niepokojowi można zaradzić, włączając muzykę znaną dziecku z czasów prenatalnych. Możliwość kontaktu z czymś, co jest rozpoznawalne, a więc – nadające światu jakiś element stałości pozwala noworodkowi nadać rytm właściwym dla niego czynnościom. Impulsy wysyłane przez muzykę powodują stabilizację uczuciową, a emitowane w odpowiednich momentach, na przykład przed posiłkiem czy snem, nadają dobie strukturę czasową.

Interesujące są wyniki badań przeprowadzonych w Osace dotyczące wpływu hałasu na noworodki. Okazuje się, że tych dzieci, których matki mieszkały w czasie ciąży w pobliżu lotniska, nie budził hałas wynoszący sto dwadzieścia decybeli wywoływany przez startujące lub lądujące samoloty. Odbierały go bowiem jako coś znanego z życia prenatalnego, a więc – nie przerażającego.

ZASTOSOWANIE MUSICA MEDICA W CIĄŻY, PRZY PORODACH I W CZASIE KARMIENIA DZIECKA

Poza dbaniem o dostarczanie fetusowi przyjemnych i korzystnych zarazem dla niego bodźców ważna jest także troska o dobry stan psychiczny matki, który – na skutek zachodzących w czasie ciąży zmian hormonalnych – może być nieco zaburzony. Równowaga ducha zostaje także niejednokrotnie zachwiana na skutek obaw dotyczących przebiegu porodu, stanu zdrowia dziecka, jego wyglądu, reakcji męża, a czasem również – własnych. Dlatego tak ważne jest pomaganie kobietom, aby mogły przeżyć ten piękny czas w dobrym stanie fizycznym i psychicznym.

Musica Medica stosujemy od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży i towarzyszymy kobietom aż do momentu rozwiązania. Uczestniczyłem jako terapeuta Musica Medica przy szesnastu porodach i ciekawe, że zarówno matki, jak ich mężowie, a także cały personel medyczny określili obecność muzyki jako błogosławieństwo. Przed udaniem się kobiety do szpitala umawiam się z nią, jakiej muzyki chciałaby słuchać. Potem, to znaczy od momentu wystąpienia pierwszych bólów, zapewniam jej odbiór muzycznego zamówienia, co trwało aż do chwili otwarcia się dróg rodnych. Wtedy lepiej jest zdjąć słuchawki, aby aparatura nie przeszkadzała w pierwszym zewnętrznym kontakcie matki i dziecka.

Efekty, jakie przynosi Musica Medica w czasie porodu – to skrócenie jego przebiegu, zmniejszenie intensywności bólów i pogoda ducha rodzącej kobiety, co, oczywiście, ma znaczenie zarówno dla towarzyszącego jej męża, jak i dla dziecka. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że mężczyźni przechodzą zmiany hormonalne podobne do tych, które obserwuje się u będących w stanie błogosławionym ich małżonek, co wskazywałoby na to, że współodczuwają z nimi nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. W niektórych kulturach Indian południowoamerykańskich stopień utożsamienia się mężczyzny z ciężarną kobietą jest tak duży, że po porodzie to on właśnie kładzie się na tydzień w hamaku, a jego obolała żona bierze się do pracy.

Bardzo często się zdarza, że kobiety po porodzie niezwykle źle się czują, a niekiedy popadają w tak zwane depresje postnatalne, które są spowodowane skokiem hormonalnym. W takich przypadkach Musica Me- dica może oddać kobietom sporą przysługę, wyrównując zmiany emocjonalne i hormonalne.

Okres karmienia wiąże się z dużym wysiłkiem i obciążeniem organizmu kobiety, który nagle musi wytwarzać spore ilości pokarmu. Poza radością, którą karmienie piersią niewątpliwie przynosi, wiąże się ono jednak, niestety, także z wynikającymi z nadmiernego podrażnienia brodawek bólami, niekiedy ich pękaniem oraz różnego rodzaju zapaleniami. Doznające tych wszystkich niedogodności kobiety bardzo sobie chwalą pomoc niesioną przez metodę Musica Medica, która odpręża i koi ból.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.