Szukasz psychologa? Baza porad i duża pomoc psychologów psychologicznych. Poradnia, która Ciebie nie zawiedzie.

TYPY UKŁADU NERWOWEGO CZ. III

Typ silny zrównoważony powolny również cechuje równowaga procesów nerwowych oraz normalne stosunki między korą a pod- korą. Pobudzeniowe odruchy warunkowe wytwarzają się u przedstawicieli tego typu z normalną szybkością, odznaczają się dużą siłą i prawidłowym stosunkiem do siły bodźca. Odruchy te, podobnie jak u osób należących do typu silnego zrównoważonego żywego, szybko wygasają w wyniku braku wzmocnień i łatwo odnawiają się przy ponownym ich zastosowaniu. Inne reakcje hamulcowe także wytwarzają się szybko i odznaczają się dużą trwałością. W ogólnym zachowaniu charakterystyczna jest powolność.

Dzieci należące do tego typu są spokojne, mówią mniej żywo, zazwyczaj bez gestykulacji. Do środowiska przystosowują się łatwo, nie sprawiają na ogół trudności wychowawczych. Zachowanie ich oceniane jest często jako wzorowe.

Typ silny niezrównoważony różni się znacznie od typów opisanych wyżej: przedstawiciele tego typu odznaczają się brakiem równowagi, a jednocześnie dużą siłą procesów nerwowych. Czynności podkoro- we nie zawsze są regulowane i kontrolowane w dostatecznym stopniu przez korę. Z reguły słabsze są procesy hamowania wewnętrznego. Związki hamulcowe wytwarzają się niełatwo i często okazują się nietrwałe. Dzieci należące do tego typu nierzadko reagują niewspółmiernie silnie w stosunku do siły bodźca, w sposób zaskakujący dla otoczenia i jednocześnie dla samych siebie niezrozumiały. Mowa ich jest nierównomiernie szybka. W ich ogólnym zachowaniu zwraca uwagę zmienność, na ogół silny i szybki sposób reagowania, niekiedy jednak stan bierności. Charakterystyczna jest również zmienność usposobienia.

Dzieci te są często mało zdyscyplinowane i sprawiają poważne trudności, wychowawcze. Postępowanie z nimi nie jest łatwe i wymaga dużego doświadczenia. W oddziaływaniu wychowawczym wobec tych dzieci zaleca się wzmacnianie procesów hamowania.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.